پوشش پودری چیست؟

پوشش هاي پودري شامل رنگدانه ها و افزودني هاي پخش شده در يك بايندر تشكيل دهنده فيلم ( رزين و عامل پخت) مي باشند كه بصورت پودرهاي ريز توليد مي شوند . چنين پودرهايي با يك تفنگ الكترواستاتيك بر روي سطوح مورد نظر پاشش م يگردند. ذرات پودر در تفنگ باردار شده و لايه نازك چسبناكي را روي سطح مورد نظر تشكيل م يدهند و پس از عبور از يك كوره در اثر حرارت ، ذرات پودري ذوب شده و پس از ايجاد چسبندگي و باند عرضي يك پوشش سخت ، بادوام و غيرقابل انحلال را ارائه م يدهند. لغت پوشش پودري به هر دو پوشش پخت شده و حالت پودري اطلاق م يشود و هيچ گونه ابهامي در بكار بردن آن وجود ندارد ولي ترم پودر پوششي فقط براي حالت پودري استفاده م يشود . كلمات كليدي: پوشش پودري ، كاربرد رنگ پودري ، مزايا و معايب رنگ پودري، توليد رنگ پوري ، صنعت رنگ پوري ، بازار رنگ پودري مزايا و معايب پوشش هاي پودري : آنچه كه امروزه جايگزين رنگهاي عادي كوره اي بر پايه حلال صنعتي بعنوان پوشش هاي عاري از حلال شده است ، پوشش هاي پودري مي باشند كه مرتبا با آنها مقايسه مي شوند . با اين وجود سيستمهاي مناسب " روكش هاي سخت شونده با اشعه و پوش شهاي ، (Water Base) تكنولوژي پاك " مثل پوششهاي بر پايه آب براي مقايسه وجود دارد . (High Solid ) با درصد جامد بالا از مزاياي عمده اي كه پوشش هاي پودري دارند به اختصار ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود :

 1. آماده براي مصرف و كاربرد
 2. سهولت استفاده
 3. كاربرد تك لايه ، لايه اي ضخيم با يكنواخت بهتر با يكبار پاشش نسبت به رنگ مايع بدست مي آيد.
 4. نمونه برگشتي كمتر
 5. سودمندي بالا، بازيافت مطلوب پودرهاي پاشيده شده اضافي بالاي 95 % مي باشد در حالي كه براي رنگهاي بر پايه حلالي كمتر از 15 % مي باشد.
 6. رسوب يا ته نشيني ندارد .
 7. عاري از حلال مي باشد.
 8. خطرات سلامتي كمتر ، بعلت عدم وجود حلال و مواد خطرناك آتشگير و مسموم كننده .

 معايب

1. آلودگي ، مانند حضور ذرات خارجي كه بعد از عمل پخت ديگر نمي توان از بين برد.

2. تغيير رنگ ، دقت در تميز كاري دستگاههاي اعمال رنگ مثل كابين پاشش و مسير بازيافت ضروريست.

3. تنظيم مشخصات پودر در حين ساخت امكان پذير نيست. برخلاف رنگهاي مايع كه اغلب به هنگام اعمال ميتوان آنها را تينت نمود ، اين كار براي رنگهاي پودري امكان پذير نيست .

مصارف رنگ هاي پودري را مي توان به دو گروه مجزا تقسيم كرد :

الف ) مصارف تزئيني : پوشش تزئيني نهايي را در محصولات ساخته شده ايجاد مي نمايد مانند : لوازم خانگي ، ابزار ماشين الات و ...

ب) مصارف ويژه : در اينگونه مصارف كاربرد تزئيني نداشته و براي خواص اجرايي ويژه استفاده م يشوند مانند: خواص حفاظت براي لوله ها و شيرآلات و اتصالات و ... فرايند ساخت پوشش هاي پودري روش متداول براي ساخت رنگ هاي پودري ، روش اختلاط مذاب مواد اوليه مورد استفاده در اكسترودر مي باشد كه پس از آن به ذرات ريز تبديل مي شوند . هشت مرحله مشخص براي روش ساخت معمولي (اختلاط مذاب) وجود دارد :

 1. وزن كردن مواد اوليه
 2. پيش اختلاط (Premix)
 3. اكستروژن
 4. سرد نمودن و خرد نمودن
 5. آسياب و كنترل اندازه ذرات
 6. فيلتر نمودن ( الك كردن )
 7. هموژنه كردن يا اختلاط خشك (Dry Blending)
 8. بسته بندي تمامي مراحل فوق مهم است ولي سه فرايند كليدي پيش اختلاط ، اكستروژن و آسياب، از مراحل اصلي توليد پوشش پودري مي باشند.

رنگ پودری حلال ندارد و فرمولاسیون کلی رنگ پودری شامل رزین ،عامل سخت کننده ،پیگمنت رنگی،مواد افزودنی وپرکننده های مختلف می باشد.سطح قطعه ای که قصد رنگ آمیزی با رنگ پودری را بر روی آن دارید ابتدا زیر سازی وآماده سازی می شود(چربی گیری،سند بلاست ، فسفاته ویا کروماته)سپس باردارشدن ذرات پودر وهوا به وسیله ایجاد ولتاژبالا توسط دستگاه رنگپاش رنگ پودری صورت می پذیرد،در مرحله بعدی قطعه به کوره پخت منتقل می گرددودراین مرحله رنگ پودری ذوب شده وبا انجام فعل وانفعالات شیمیایی پخت صورت می گیرد.

مزایا

3064718_orig

در سال های اخیر ضرورت ساخت محصولاتی که طی فرایند و مصرف، آلودگی کمتری را برای آب و هوا و محیط زیست داشته باشند، پیوسته رو به افزایش است.یکی از دلایل افزایش میزان مصرف پوشش های پودری نیز همین موضوع می باشد.عدم استفاده از ترکیبات آلی فرار و حلال های آلی، حداقل گازهای خروجی از کوره به هنگام پخت ، کم بودن ضایعات و دور ریز هنگام فرایند تولید و مصرف،عاری بودن از فلزات سنگین و غیر سمی بودن این محصولات همگی دلایلی هستند که رنگ های پودری را از نظر زیست محیطی یک پوشش برتر معرفی می کند .

رنگ پودری متشکل از ذرات ریز و خشک رزین بعلاوه رنگدانه دلخواه شماست ، پودر رزین از طریق تپانچه پاششی شبیه پیستوله پاشش رنگ مایع اعمال می شود با تفاوت اینکه ، تپانچه پاشش و ذرات رزین حاوی شارژالکترواستاتیکی می باشند. وقتی ذرات رزین به قطعه کار پاشش می شود ، ذرات به سطح فلز می چسبند . این بدان علت است که قطعه کار به ارت زمین وصل گردیده است و ذرات را مثل آهن ربا به خود جذب می کند . ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره های صنعتی مخصوص تا 400 درجه فارنهایت پخت می شود . رزین ذوب شده در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست ، ضخیم و مقاوم می کند.

رنگ مایع پایه حلال می تواند تحت تاثیر شرایط آب وهوائی مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتیجه کار کیفیت پائین تر ،روان شدن و یا سطح پوست پرتقالی باشد. علاوه بر شرایط جوی ، مهارت نقاش نیز تاثیر مستقیم با کیفیت خواهد داشت . از آنجائی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می چسبد ، بدست آوردن یک سطح یکدست و با کیفیت  بالا در هر شرایط جوی ممکن می باشد.

رنگ پودری بعنوان یک پوشش چندمنظوره ، مزایا و امکانات منحصربفردی به مصرف کننده ارائه می دهد که سیستمهای سنتی رنگ مایع از ارائه این مزایا عاجز بوده اند. در زیر به تعدادی از این مزایا اشاره شده است:

 • کارائی: سیستم رنگ پودری به مراتب کاراتر از سیستم استاندارد رنگ مایع می باشد . پروسه اعمال رنگ پودری عاری از هرگونه چکه و یا جاری شدن بوده و نیازی به خشک کردن نمی باشد . در پروسه اعمال رنگ پودری، رنگ آمیزی تعداد زیادی از قطعات در کمترین زمان ممکن می باشد ، که خود یکی از عوامل اتلاف کمتری از رنگ در مقایسه با رنگ مایع می باشد.
 • مقرون به صرفه: وقتی قطعات در کانوایر کنار هم چیده شده و رنگ آمیزی می شود و با طی چرخه تولید در زمان کمتری پروسه به اتمام می رسد ، خود عامل کاهش هزینه تمام شده به ازای هرقطعه رنگ آمیزی شده می باشد.
 • مصرف بهینه انرژی: کوره های پخت رنگ پودری با توجه به نیاز کمتری به اگزوز خروجی گازها موجب کاهش اتلاف حرارت میشود که در کوره های پخت رنگ بر پایه حلال ها، لازم است تخلیه گازهای تولید شده در حین تولید از طریق مجاری بزرگتری انجام گیرد .در مقایسه حجم خروجی اگزوز ، حجم گازهای خروجی در رنگ پودری کمتر بوده و قابل برگشت به محیط میباشد ، بنابراین تاسیسات رنگ پودری بهینه تر از نظر مصرف انرژی در مقایسه با تاسیسات رنگ بر پایه حلال میباشد.
 • سازگاری با محیط زیست: رنگ پودری، رنگی سازگار با محیط زیست بوده ودر مقایسه با رنگ مایع هیچگونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند. رنگ پودری عاری از هر گونه حلال بوده و پروسه تولید یا اعمال آن، دربرگیرنده گازهای آلاینده نمی باشد. رنگ پودری بعنوان تمیزترین نوع رنگ تائید گردیده است. این رنگ به روش بارداری الکترواستاتیکی اعمال شده و نیازی به استفاده از حللالهای مضر نمی باشد. 100% رنگ پودری قابل استفاده مجدد بوده و مازاد رنگ اسپری شده قابل مصرف در استفاده های آتی می باشد، بنابراین ضایعات کمتری بهمراه خواهد داشت.
 • فوق العاده در براقیت و زیبائی: رنگ پودری دارای براقیت و زیبائی فوق العاده و در عین حال خواص مکانیکی منحصر بفردی می باشد . تنوع رنگها و افکت های گوناگون با براقیت قابل تنظیم از پائین ترین سطح براقیت به بالاترین سطح براقیت امکانپذیر می باشد. اجزای فلزی ،چوبی و پلاستیکی می توانند با رنگ پودری پوشش داده شوند و سطح بدست آمده می تواند سالیان دراز مقاومت و زیبائی خود را حفظ کند. رنگ پودری می تواند لایه فیلم رنگ ضخیمتری را نسبت به رنگ مایع ، بدون جاری شدن رنگ روی سطح را فراهم آورد. رنگ پودری متشکل از ذرات ریز و خشک رزین بعلاوه رنگدانه دلخواه شماست ، پودر رزین از طریق تپانچه پاششی شبیه پیستوله پاشش رنگ مایع اعمال می شود با تفاوت اینکه ، تپانچه پاشش و ذرات رزین حاوی شارژالکترواستاتیکی می باشند. وقتی ذرات رزین به قطعه کار پاشش می شود ، ذرات به سطح فلز می چسبند . این بدان علت است که قطعه کار به ارت زمین وصل گردیده است و ذرات را مثل آهن ربا به خود جذب می کند .ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره های صنعتی مخصوص تا 400 درجه فارنهایت پخت می شود . رزین ذوب شده در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست ، ضخیم و مقاوم می کند.