پوشش پودری اپوکسی پلی استر

این پوشش ها در دو گروه اصلی گرمانرم و گرماسخت دسته بندی می شوند.سامانه اپوکسی پلی استر در گروه گرما سختها قرار دارد که این سامانه بیشترین میزان مصرف را در ایران و جهان به خود اختصاص داده است و به طور عمده برای مصارف لوازم خانگی، حفاظتی و بهداشتی به کار می رود. در این مقاله ، ضمن بیان مختصر پارامتر های مهم و موثر که در انتخاب رزین باید مد نظر قرار داده شود، به سامانه های اپوکسی-پلی استر که به سامانه هیبرید نیز معروف است، اشاره شده است.

این پوشش ها کاربرد متنوعی در بازار مصرف دارند که از جمله می توان به آستری و پوشش های نهایی و OEM در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، صفحات و ماشین آلات و ابزار صنعتی، صنایع آلومینیوم، قوطی ها و ظروف مورد مصرف در صنایع غذایی، موارد حفاظتی و ضد خوردگی و بسیاری دیگر از موارد مختلف اشاره کرد.

در میان پوشش های پودری گرما سخت سامانه اپوکسی پلی استر یا هیبرید بالاترین مصرف را در ایران و جهان داراست. هیبرید نام متداولی است که به پوشش های پودری حاوی رزین پلی استر به عنوان محمل و رزین اپوکسی بیس فنول A به عنوان شبکه ساز، اطلاق می گردد.هیبریدها شاخص اصلی پوشش های پودری به کار رفته در مصارف داخلی هستند. چگونگی طبقه بندی سیستم های هیبریدی همیشه مشکل ساز بوده است.کلمه شبکه ساز معمولاً به جزیی از پوشش اطلاق می گردد که در مقدار کم با گروه های عاملی رزین اصلی واکنش می دهد و ساختار شبکه ای را ایجاد می کند. هیبریدها ، میزان مصرف رزین های پلی استر و اپوکسی با یکدیگر قابل مقایسه است. در سامانه های با نسبت پلی استر به اپوکسی برابر ، مقادیر رزین های اپوکسی و پلی استر در ترکیب پوشش پودری یکسان است. بنابر این ، تشخیص رزین و سخت کننده مشکل است.با توجه به قیمت کمتر و مقاومت بهتر در برابر زردشوندگی در حال حاضر تمایل به سمت پوششی است که دارای رزین اپوکسی کمتری نسبت به پلی استر هستند. به همین دلیل ، هیبریدها در گروه پوشش های پودری پلی استر قرار داده می شوند.

پوشش ها ی پودری اپوکسی پلی استر(هیبریدی)در کنار زیبایی ظاهری از خواص شمیایی و مکانیکی خوبی نیز برخوردارند. سطح عالی، خواص شمیایی و مکانیکی ایده آل دوام در برابر حرارت کوره های پخت طیف های متنوع براقیتهای مختلف و قیمت مناسب را می توان به عنوان مشخصه های اصلی این رنگها نام برد.به همین دلایل رنگ های اپوکسی پلی استر پر مصرف ترین رنگ های پودری در سطح دنیا می باشد.

powder-coating-nikfam-gostar-3

کاربردها

این رنگها جهت پوشش قطعات مختلف لوازم خانگی، قطعات اتومبیل (که در مقابل نور خورشید استفاده نمی شوند) و برخی پروفیل های آلومینومی کاربرد وسیعی داشته  و از اهمیت خاصی برخوردارند.

پوشش های پودری بر پایه اپوکسی پلی استر در برابر شرایط جوی مقاومت خوبی ندارند و نمی توان این رنگها را جهت پوشش قطعاتی که به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرند توصیه نمود.

رنگ های پودری الکترواستاتیک اپوکسی پلی استر، برپایه ترکیب رزین های اپوکسی  با پلی استر(به نسبت 40/60 یا 50/50) فرموله شده اند. این رنگها بعداز پخته شدن در دمای ˚c200-180 دارای سطحی صاف با چسبندگی  وبراقیت نهائی خوب ،مقاوم در برابرعوامل شیمیائی ومکانیکی . وبرای کاربردهای محیط داخلی مناسب  میباشند.

برای مصارف لوازم خانگی(یخچال، اجاق گاز،ماشین لباسشوئی) ،مبلمان فلزی،تجهیزات اداری وآموزشی،تجهیزات حرارتی وبرودتی ،صنایع فلزی،قطعات خودرو

مزایا

1-برای محیط های باز      Indoor

2-مقاوم در مقابل عوامل شیمیائی ،ضربه،مکانیکی

در این پوشش ها از رزین های اپوکسی و پلی استر استفاده می گردد. خواص کلی پوشش های هیبریدی به خواص پوشش های اپوکسی نزدیک تر است تا پلی استرها؛ این پوشش ها دارای خواص شیمیایی و مکانیکی مناسب بوده و پس از پخت، سطحی کاملاً صاف و یکنواخت ایجاد می کند، در مقایسه با پوشش های اپوکسی، مقاومت مناسبی در برابر زردشوندگی (yellowing) و تابش اشعه UV دارند.

این پوشش­ها بدلیل دارا بودن رزین اپوکسی در پایه آنها تمایل به گچی شدن دارند و در برابر نور خورشید (اشعهUV) مقاومت مناسبی ندارند. لذا عموماً این :/8;وشش ها برای کاربردهای داخلی(Indoor)  که در معرض تابش نور خورشید نیستند، استفاده می­گردند. از جمله کاربرد این رنگها میتوان به صنایع لوازم خانگی، ظروف تفلون، لوازم و تجهیزات اداری، صنایع برق و مخابرات و ... اشاره نمود.این رنگها را می­توان در تمامی افکت­ها ارائه کرد.