پوشش سیلیکونی

سالیان دراز پس از بکارگیری مقره های شیشه ای و سرامیکی، مقره های کامپوزیتی ( سیلیکونی ) با ویژگی های فوق وارد بازار شده اند و اینک بطور گسترده در مناطق با آلودگی و رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.این نوع از مقره ها بهبود قابل ملاحظه ای از لحاظ عملکردی در مناطق با آلودگی بالا ایجاد کرده اند و به این دلیل در طراحی های جدید برای خطوط انتقال ، پست ها و نیروگاه ها نیز از آن ها استفاده می شود . با این وجود ، مسئله حال حاضر بسیاری از بهره برداران ، میلیون ها مقره سرامیکی و یا شیشه ای است که امکان تعویض آنها با توجه به ملاحظات فنی و اقتصادی وجود ندارد. از دهه 80 میلادی یافتن راه حلی میانه و کاربردی برای بهره جستن از خواص قابل توجه مواد سیلیکونی توام با حفظ مقره های سرامیکی و یا شیشه ای موجود ، مورد توجه قرار گرفته که نتیجه نهایی تلاشهای بعمل آمده ، استفاده از پوششها و چترکهای سیلیکونی به منظور افزایش خواص این مقره ها  می باشد.

insulator-coatings-500x500

مقره هاي سراميكي و خصوصاً نوع پرسلاني و شيشه اي از اقتصادي ترين و مناسب ترين انواع، جهت استفاده در اكثر خطوط انتقال و توزيع برق در شرايط اقليمي كشورمان مي باشند . اين مقره ها به طور وسيعي در خطوط انتقال و توزيع قدرت استفاده مي گردند . موارد زيادي ازعدم كارايي اين نوع مقره ها در مناطق مرطوب و آلوده گزارش شده است . يك روش كارا براي بهبود عملكرد اين مقره ها، اعمال پوشش سيليكوني 1 RTV بر روي سطح مقره مي باشد . اين پوششها به عنوان روشي جايگزين براي شستشوي مقره ها با آب و يا اعمال گريس بر روي سطح، كه بصورت عمليات نگهداري دوره اي انجام مي گردند، طراحي شده اند . پوششهاي RTV در حال حاضر داراي حدود 20 سال توسعه و تجربه در خطوط فشار قوي مي باشند . در اكثر محيطهاي آلوده، اين پوششها بدون استفاده از عمليات نگهداري دوره اي، ده سال يا بيشتر دوام آورده اند . حتي در صورت نياز به شستشو دوره اي اين عمليات بصورت قابل ملاحظه اي در پريودهاي طولاني تر وبا هزينةكمترصورت مي پذيرد . نتايج نشان مي دهدكه وجود پوشش RTV ، سبب بهبود خاصيت آبگريزي، بهبود ولتاژ تخلية الكتريكي ) 2( FO ،جلوگيري ازجريان نشتي ) 3 ( LC مي گردد . اعمال اين پوششها بر روي پرسلان يا شيشه، بعنوان يكي از بهترين راه حلها براي مشكل عملكرد مقره ها در نواحي آلوده، مطرح مي باشد.

Silicone Spray Aluminium

پوشش های سیلیکونی:

این پوششها علاوه بر تقویت خاصیت آبگریزی مقره های سرامیکی یا شیشه ای ، بواسطۀ مقاومت بالایشان در انجام واکنش های شیمیایی ، به عنوان یک لایۀ محافظ در مقابل آلودگی های اسیدی نیز عمل می کنند و با توجه به توان تحمل درجه حرارت بالا و دامنه تغییرات وسیع ، بعنوان راه حل بهینه در بهبود عملکرد مقره های سرامیکی و شیشه ای موجود شناخته شده اند.

 مزایا

مزایای استفاده از پوششهای سیلیکونی تا حدی است که عملکرد مقره های سرامیکی پوشیده شده با یک لایه سیلیکونی در بعضی موارد حتی از عملکرد مقره های تمام سیلیکونی نیز بهتر بوده است!. این امر به دلیل انتقال حرارت بهتر در بخش سرامیکی مقره در مقایسه با یک مقرۀ سیلیکونی کامل  می باشد.

1s

چترک های سیلیکونی:

مشکل دیگری که بهره برداران با آن مواجه هستند نیاز به افزایش فاصله خزشی مقره ها (Creepage Distance) به دلیل شرایط جدید کاری ، تغییر وضعیت آلودگی محیطی ، آسیب های فیزیکی احتمالی از جمله لب پریدگی ، شکستگی چندین بشقابک و ... است.

این مشکل با اضافه کردن چترکهای سیلیکونی بر روی مقره های موجود رفع می گردد. این چترکها در ابعاد مختلف برای انواع مقره ها با امکان افزایش فاصله خزشی تا 130 میلیمتر بازاء هر چترک قابل تأمین می باشند.

                       چترکهای سیلیکونی نوع Insilshed  ساخت کمپانی Mace Technologies با استفاده از مواد مخصوص روی لبه بشقابک مقره ها نصب می شوند و ضمن افزایش فاصله خزشی و ایجاد یکنواختی در میدان های الکترومغناطیسی در سر تا سر مقره  ( Field profile ) ، باعث بهبود خاصیت آبگریزی  (Hydrophobicity)  مقره نیز می شوند.

روکش سیلیکونی Insilcote

برای شروع نیاز به یک ماده اولیه (Primer)برای افزایش خاصیت چسبندگی لایه سیلیکونی بر روی مقره پس از زدودن هر گونه آلودگی و گریس بکار رفته می باشد.

پوشش سیلیکونی در ابتدا بصورت خمیری شکل بوده و پس از مخلوط شدن با کاتالیزور مربوطه ، به صورت اسپری با استفاده از روش و ابزار خاص  روی سطح مقره پاشیده می شود. ضخامت لازم برای دستیابی به عملکرد قابل قبول 3,0 میلیمتر می باشد. زمان لازم  برای خشک شدن کامل پوشش سیلیکونی حدود 24 ساعت می باشد اما امکان برقدار کردن مقره بلافاصله پس از پاشیدن این لایه وجود دارد.

روش اجرای چترکهای سیلیکونی Insilshed

 برای نصب چترکهای سیلیکونی پس از رفع هرگونه آلودگی از روی سطح مقره ، چترک مربوطه با استفاده از چسب مخصوص از جنس خود چترک بر روی لبه بشقابک مقره نصب می گردد . شکل زیر چگونگی این امر را نشان می دهد.

   بمنظور ایجاد یکنواختی و بهبود عملکرد مقره خصوصاً در مقره های دارای آسیب فیزیکی ( لب پریدگی ، شکستگی کامل لبه بشقابک و یا هرگونه آسیب دیدگی کلی ) پس از نصب چترکها ، کل سطح مقره با پوشش سیلیکونی پوشانده می شود.

از آنجا که این پوشش ها و چترکها دارای خواص فیزیکی با قابلیت مقاومت در مقابل درجه حرارت بالا و مقاومت در مقابل خوردگی اسیدی میباشند، لذا طول عمر این مواد بالا بوده و تا کنون پس از گذشت حدود 17 سال از بکارگیری نمونه های اولیه آنها ، گزارشی در خصوص آسیب دیدگی آنها دریافت نگردیده است .